Położenie geograficzne Gminy Bełżec

Bełżec to gmina wiejska ( powierzchnia 33,55 km2), dawne miasto, od 1 stycznia 1992 roku ponownie siedziba gminy. Położona nad Krynicą Bełżecką (zwaną tez Źródło), prawym dopływem Sołokiji, na wschodnim skraju Doliny Kadłubisk (Roztocze Środkowe), rozdzielającej Płaskowyż Jezierni na północy od Płaskowyżu Brzezin na południu i Pagórów Bełżca na południowym wschodzie. Teren gminy pod względem geograficznym położony jest między dwoma mezoregionami Roztocze Środkowe i Roztocze Południowe.

Pod względem administracyjnym gmina Bełżec należy do powiatu tomaszowskiego województwa lubelskiego. Graniczy z gminami Tomaszów Lubelski, Lubycza Królewska i Narol ( w woj. podkarpackim). Jest również miejscowością graniczącą z województwem podkarpackim. Gmina leży 130 km od stolicy województwa - Lublina, 8 km od Tomaszowa Lubelskiego będącego stolicą powiatu, oraz 16 km od przejścia granicznego z Ukrainą w Hrebennem (Gmina Lubycza Królewska).

Miejscowość charakteryzuje się rozproszoną zabudową, ciągnącą się wzdłuż dwóch głównych dróg prowadzących do przejść granicznych: Medyki (droga wojewódzka nr 865) i przejścia w Hrebennem (droga krajowa nr 17).

Centrum miejscowości znajduje się przy skrzyżowaniu tych dróg. Tu skupia się życie handlowe, kulturalne i rozrywkowe poprzez działalność Gminnego Ośrodka Kultury, Strażnicy OSP, Gminnej Biblioteki. Tu także ma swoją siedzibę Urząd Gminy.

folder_mapka_th.jpg

Komentarze:
dodaj wpis
 1. 2012-10-07 14:32:27, Beverly:
  ks. Jakub Przybylski mf3wi:CD Potwierdzają to liczne świadectwa zarawte w książce. Jestem przekonany, że Jan Paweł II mf3wi do naszego narodu z Domu Ojca. Właściwie nikt poza Panem Marszałkiem nie mf3wi w Polce poważnie i z przekonaniem ponadpolitycznym o sprawie ochrony życia. DLATEGO wybory na podkarpaciu są nie tylko sprawdzianem dla prawicowości regionu. Tu chodzi o coś więcej. Chodzi o wykorzystanie szansy nowej jakości w polityce prorodzinnej dla Polski. Zadanie jakie stoi przed mieszkańcami Podkarpacia (ktf3rych zresztą bardzo szanuję i mam do nich jakiś sentyment) jest niezwykle doniosłe i prawdziwie chodzi teraz o zdanie z egazminu jak kochamy Papieża Polaka, naszego Ojca Duchowego nie kiedyś, ale także dziś.Przez wstawiennictwo Jana Pawła II polacem cała sprawę wyborf3w Panu Bogu. Modlę się o wytrwałość dla Pana i światło Boże dla wyborcf3w.Ukłony.
 2. 2012-10-09 05:08:02, Johnny:
  PO weszła w buty PZPR, jeśli chodzi o sposf3b uawaripnia propagandy.Przynosi to pewien skutek,zwłaszcza wśrf3d osf3b słabo zainteresowanych polityką, ktf3rzy tylko przez przypadek słyszą, lub czytają jakieś komentarze polityczne.W czasach PZPR też przynosiło - do czasu.Miejmy nadzieję,że ten czas już mija.
 3. 2015-03-18 04:41:10, louis vuitton t shirt men:
  http://www.sviskon.com/hermes/count.asples sacs longchamps
  louis vuitton t shirt men http://webftp.armonieartecasa.com/win/iboski_eve.asp

czytaj komentarze [3] drukuj